Як перемогти панічні атаки: випадок із практики АБМ-терапевта

За даними останніх досліджень, панічні атаки – раптові напади неконтрольованого страху, трапляються у кожного восьмого мешканця великого міста. АБМ-терапевт Остео Poly Clinic Тетяна Карлова розповідає про метод, який допоможе впоратися з неконтрольованою тривогою.

Одного разу на прийом прийшов молодий чоловік 25 років із скаргою на те, що його кар’єра руйнується через панічних атак. Як з’ясувалося, він працює в крупній компанії, у нього перспективна посаду і він зобов’язаний кілька разів на тиждень бувати на важливих нарадах з керівництвом.

З деяких пір на цих зборах він став відчувати напади паніки, серцебиття, його кидало то в жар, то в холод, і деколи він втрачав орієнтацію в просторі. «Просто хочеться встати і втекти», – так він описував цей стан. Природно, в такі моменти він не міг ні думати, ні брати участь в обговоренні робочих питань. Доводилося, зібравши волю в кулак, вставати і йти під слушним приводом. Але далі так тривати не могло.

Він ходив до психотерапевта, і той порадив зайнятися тілесними практиками. Так пацієнт опинився у мене на прийомі, хоча цей випадок все ж не зовсім рядова для АБМ-терапевта.

Що таке АБМ-терапія?

Назва методики походить від імені її засновниці психолога Анат Баниэль, учениці фізика Моше Фельденкрайза, який у середині ХХ століття винайшов унікальний метод самовідновлення людини. Анат Баниэль змогла піти далі свого вчителя і на основі його методу створила систему «нейромувмент», тобто «рух, що змінює нервову систему». Ефект АБМ-терапії досягається через усвідомлення себе в процесі роботи над рухом. У багатьох випадках АБМ працює як тілесно-орієнтована психотерапія, допомагаючи впоратися зі стресом, хронічною втомою і нападами паніки.

Під час сеансу лікар опрацьовує руками тіло пацієнта, працює з нервовою системою через тіло, буквально «перепрограмує» її, допомагає відновити зв’язку мозку і тіла. Лікар торкається різних частин тіла, просить ними поворухнути, потягнути і знову торкається, потім просить описати відчуття. Це не масаж, а щось між остеопатией і психотерапією. Так фахівець змушує включитися нервові рецептори, які передають в мозок імпульс про те, що відбувається з тілом. Мозок приймає їх аналізує.

АБМ-терапевт необхідний, якщо з якихось причин імпульси від тіла не доходять в мозок. Завдання терапевта допомогти пацієнту відчути себе інакше, по-іншому, повніше і виразніше відчути своє тіло. Іншими словами – знайти нову точку опори всередині себе.

Коли я стала оглядати пацієнта, виявила, що, образно кажучи, його голова і тіло існують окремо один від одного. Немає тієї цілісності і гармонії, яка притаманна, наприклад, немовлятам. Молодий чоловік був напружений і емоційно, і фізично. Такий стан буває у людей з ушкодженням мозку, а він з неврологічною точки зору був абсолютно здоровий.

Цікаво, що пацієнти з панічними атаками крім вегетативних проявів прискореного серцебиття, виступає поту, утрудненого дихання або нудоти – вказують і на загальні психоневрологічні симптоми: відчуття деперсоналізації, оніміння, неможливість керувати своїм тілом.

Багато описують цей стан словами «мене ніби паралізувало, що я не міг поворухнути ні рукою, ні ногою». АБМ-терапевт якраз допомагає відновити зв’язок мозку і тіла, «полагодити» ті канали, які були пошкоджені через якихось ситуацій.

АБМ-терапевт допомагає відновити зв’язок мозку і тіла, «полагодити» ті канали, які були пошкоджені

Отже, я стала працювати з цим пацієнтом, вчити його концентруватися на собі, відчувати свої руки і ноги, знаходити і усвідомлювати різницю у відчуттях. Моя ідея полягала в тому, що, коли людина вміє свідомістю контролювати рухи свого тіла, навіть найдрібніші, він може спробувати так само свідомістю впливати на емоції і не давати їм виходити з під контролю.

Своїми рухами я допомагала пацієнту відчути і відчути різні частини тіла, одночасно закликаючи сконцентруватися на відчуттях і почати їх подумки контролювати. Наприклад, ставила завдання – відчути руку зсередини. Потім просила повільно ворушити пальцями, зосереджуючись на відчуттях, які при цьому виникають. Потихеньку скутість стала відступати, тіло пацієнта розслабилося.

Крім сеансів у фахівця, АБМ-терапія має на увазі і самостійні вправи. Ми домовилися, що при виникненні неконтрольованої тривоги молода людина буде намагатися сфокусуватися на одній частині тіла. Наприклад, на великому пальці руки. Намагаючись усвідомити, що відбувається з цим пальцем, він зможе перемкнути свої психологічні та емоційні відчуття на тілесні і погасити напад тривоги.

З часом терапія допомогла, але пацієнт продовжує самостійні вправи для боротьби з панічними атаками і використовує їх, коли відчуває кризову ситуацію.

Подібні вправи можуть допомогти вам впоратися з панічними атаками. Ось воно.


Вправа проти панічної атаки

Закрийте очі. Відчуйте праву і ліву руку. Зрозумійте, чи є у вас відчуття симетрії або, навпаки, асиметрії. Почніть повільно-повільно рухати вказівним пальцем спочатку лівої руки, потім правої руки. Рухайте ледве-ледве, як уві сні. Порівнюйте, як рухається палець правої і лівої руки, якою мірою ви відчуваєте рух – до зап’ястя до ліктя або до плеча.

Нехарактерна діяльність задіює частини мозку, які зазвичай неактивні

Коли ви концентруєтеся на самому простому русі, але робите його не просто заради того, щоб воно сталося, а заради того, щоб відчути процес, це перемикає свідомість із стандартного «повсякденного» стану. Нехарактерна діяльність активізує частини мозку, які зазвичай не задіяні.

Аналізуючи свої відчуття, порівнюючи їх і подумки знаходячи частини тіла, ви активізуєте зв’язку між мозком і тілом, тим самим знімаючи напругу з нервової системи.

Такі вправи можна робити непомітно для оточуючих у ситуаціях, які викликають у вас дискомфорт, – в переповненому вагоні метро, на нараді або в літаку. Звичайно, щоб у момент тривоги зуміти зосередитися на якійсь частині свого тіла, треба тренуватися вдома в спокійній обстановці.


Про експерта

Тетяна Карлова – АБМ-терапевт сімейної клініки остеопатії Остео Poly Clinic. Пройшла сертифікацію в США. Спеціалізується на реабілітації дітей з ДЦП, неврологічними порушеннями, і дорослих, які перенесли інсульт, травми, відчувають болі в хребті, шиї, кінцівках, порушення рівноваги, розлади сну, депресії.

Источник

Related posts

Leave a Comment