Чи здатна релігія замінити любов у родині?

У відносинах з дітьми, як і у відносинах з партнером, зближують спільні інтереси. Сьогодні їх іноді намагаються замінити, залучаючи дитину до релігії. Ігор Шулинский міркує про те, допомагає релігія зберегти сім’ю, або навпаки.

Ігор Шулинский Всі статті

У нашій чоловічій житті на першому місці завжди робота. І на другому робота, і на третьому… Думки про сімейне дозвілля найчастіше надаємо жінці. Але якщо ти батько, то діватися нікуди і планувати вільний час своїй дитині доводиться тільки тобі. Тут є план-максимум і план-мінімум. План-мінімум – це тактика на вихідні: поїздка на атракціони, музеї, кіно, батути, морозиво. З цим у великому місті все не складно.

Але от що робити з довгостроковою стратегією? Тут має бути спільне з дитиною занурення в якусь тему, спільні заняття, хобі. Багато батьки практикують занурення в релігію. Насамперед в нашу російську, ортодоксальну, православну.

Ми теж думали про подібному з дружиною ще до того, як розійшлися, але прийняли інше рішення. По-перше, самі ми глибоко світські, як і наші батьки, бабусі і дідусі. По-друге, ми різні за національністю. Моя дружина росіянка, а я народився євреєм. Оточення у нас багатонаціональна, і тому ніяких жартів, суперечок і образ за національною приводу у нас ніколи не було. Але все одно приналежність до якої-небудь нації визначає побутові традиції, часом пов’язані з релігійними культами.

Наприклад, моя дружина була хрещена, вона не ходила в церкву, але хрестик у неї був. І коли Льова народився, теща захотіла його охрестити. Але я був, м’яко кажучи, проти, не можу пояснити чому, просто проти. Дружина встала тоді на мою сторону. У свою чергу моя сім’я після народження онука захотіла, щоб Льова був обрізаний згідно єврейської традиції. Мені теж здавалося, що це правильно. Я переконував себе, що це потрібно зробити не з релігійних міркувань, а виключно з гігієнічних. Але тут дружина встала намертво. І я підтримав її позицію.

Будь-яка релігійна громада піклується про дітей, розвиває дитину, так що питання дозвілля завжди вирішено і з дитячою компанією теж проблем немає

Коли ж я залишився з сином, з’явилося багато нових друзів, які ходили в синагогу, справляли релігійні свята і всіляко хотіли втягнути і нас. Треба сказати, єврейська громада володіє великою кількістю якісних секцій і гуртків. Ну і просто, здаєш дитини в турботливі теплі руки. І точно впевнений, що вони його підтримають. Але щось мене зупиняло. Все-таки в моєму синові співіснують два різних етносу, хоч і ми належимо до однієї російської культури. І занурювати його у п’ять років у світ певного релігійного виховання, як би мені не було це зручно, я не став.

А адже це дійсно комфортно. Будь-яка релігійна громада піклується про дітей, розвиває дитину, так що питання дозвілля завжди вирішено і з дитячою компанією теж проблем немає.

Ну і крім тата або мами у маленької людини з’являються ще й духовні батьки, які допомагають, наставляють, дбають… Але я не пішов на це.

Підросте і, якщо захоче, сама вибере, якому богу служити. І ще у мене перед очима був один цікавий приклад. Льова подружився з Д., білявим хлопчиком шести років з здивованими блакитними очима. Вони так прив’язалися один до одного, що ніяк не хотіли розлучатися. А я познайомився з батьками Д. Це були милі люди. Батько Д. теж писав статті, працював в інтернет-виданні. Жили вони неподалік, на іншому березі річки. І нам було зручно зустрічатися в маленькому затишному парку «Музеон», де в той час не було ще стільки народу.

Батьки знають, як це зручно, коли у ваших дітей є друзі-однолітки. Тоді діти надані самі собі. А дорослі можуть розслабитися і не поспішаючи вести свої розмови.

Син підросте і, якщо захоче, сама вибере, якому богу служити

Але в неділю нам не вдавалося зустрітися, тому що Д. ходив у недільну церковну школу. І взагалі я помітив, що ця сім’я стала цуратися нас. Як-то хлопчики зустрілися на дитячому майданчику, і мама Д. тут же почала хутко збиратися, тягнути сина за руку.

— Стривайте, нехай хлопчики пограють, вони давно не бачилися, — розгубився я.

Ми з Лівої залишилися одні, сумні і нерозуміючі. Більше цю сім’ю ми в парку не зустрічали. Через два місяці я зустрів папу Д. на якомусь форумі. Він зніяковів, побачивши мене, але все ж підійшов і привітався. «Вибачте нас, будь ласка, — тихим голосом звернувся до мене цей приємний чоловік, — наш духовний батько заборонив Д. спілкуватися з Лівої. Син не хотів відвідувати недільну школу, щоб зустрічатися з ним. І священик порекомендував припинити ці зустрічі. Ну і ви теж особистість не безперечна».

Я відчув, що папі Д. було дико незручно: «Ну нічого, не турбуйтеся, діти маленькі, скоро всі забудуть». І ми розійшлися.

Скінчилася релігійне життя, і з нею закінчилася сімейна. Це було велике хобі, через яке і створювалися відносини

За останні дев’ять років ми майже не спілкувалися, але через спільних знайомих я знав, що у цій сім’ї було п’ятеро дітей та все добре. І тут буквально два тижні тому я зустрічаю батька Д. в барі. Сильно поправившегося і постарілого. Ми чомусь з радістю сіли поспілкуватися. Все-таки була у нас якась симпатія один до одного. І за келихом вина він мені розповів, що розлучився.

Їх роман з православ’ям закінчився, вони перестали бути воцерковленої сім’єю, щось відрізалось. А через два роки його дружина сказала:

— У мене новий містичний гуру. Зрозумій правильно, ніякого сексу, просто інший духовний шлях. І я хочу жити одна. Вже зібрала твої штучки.
— А як же наші 22 роки разом, п’ятеро дітей?
— Ну що тепер… розійдемося красиво, — зітхнула вона.
Батько Д. ходив до кращих психотерапевтів, намагався врятувати сім’ю. І ті в один голос сказали: коли закінчилася ваша релігійне життя скінчилася і сімейна. Це було велике хобі, більше ніж хобі, через релігію ви і створювали ваші відносини. І як тільки це відбулося, пройшли і відносини.

Я пішов додому і подумав, як добре, що тоді я записав Льову на курси в «Гараж». Кілька років він марив Енді Уорхолом, Джексоном Поллаком, а потім як корова язиком злизала, все це вилетіло з голови. І ні про що, крім гри Minecraft, він не хотів думати. Потім і це пройшло. І ось що я вам скажу: з богами краще не грати, бо, коли вони сердяться або сміються, ну ви пам’ятаєте, як у Джека Лондона, все в житті може змінитися навіть у самих близьких людей.

Источник

Related posts

Leave a Comment